Što je jet lag i kako ga izbjeći?

Što je jet lag i što ga uzrokuje? Što možemo učiniti kako bismo smanjili negativan utjecaj dugih letova na naš organizam i prevladali jet lag? Odgovore na ova pitanja možete saznati u nastavku.

Što je jet lag i što ga uzrokuje?

Jet lag ili kako ga neki zovu, bolest dugih letova predstavlja osjećaj iznimnog umora i psihofizičke iscrpljenosti organizma koja je uzrokovana dugim letovima avionom.

Kako bismo mogli spriječiti ili umanjiti jet lag, potrebno je prvo razumjeti kako naš organizam funkcionira. Kao što smo svi svjesni, naš organizam je “isprogramiran” da dan traje 24 sata, uključujući redovne aktivnosti kretanja, odmaranja i uzimanja hrane. Isto tako, iako možda nismo svjesni, naš organizam naviknut je na redoslijed i funkcionira prema predodređenoj matrici - od buđenja i doručka do večere i spavanja. Svako nepoštivanje navedenog redoslijeda organizam dovodi u disbalans te organizmu stvara psihofizičke posljedice.

Drugim riječima, putovanje i let avionom, osobito ako je riječ o prekooceanskim letovima uvelike utječe na ponašanje tvog organizma, produljujući vaš dan i dovodeći vaš organizam u disbalans - neuobičajeni obroci, suh zrak, izmjene temperatura, nesanica i slično. Ako se pitate kako onda možeš izbjeći jet lag, moramo vam reći da ne postoji recept koji odgovara svima. Odgovor uvelike ovisi o mnoštvu faktora, počevši od vaše starosti, zdravstvenog stanja, razine stresa pa sve do trajanja putovanja i vremenskih uvjeta na destinaciji.

Isto tako, vjerojatno ste čuli i priču da je jel lag jači kada letite prema istoku nego kada letite prema zapadu? To je točno zbog negativne vremenske razlike - želite spavati, a tijelo se budi. Jednostavno, tijelo bolje prihvaća ako vam dan traje dulje, nego ako ga na silu pokušavate skratiti. No bez obzira na koju stranu svijeta putovali, donosimo vam savjete kako smanjiti utjecaj dugih letova na vaš organizam.

Naspavajte se prije puta

Od uzbuđenja ili nedostatka često znate uhvatiti tek nekoliko sati sna prije putovanja. Pokušajte noć prije leta spavati što dulje kako bi let dočekali odmorni i puni energije.

Pokušajte zaobići dolaske na destinaciju tijekom noći

Ako je ikako moguće, planirajte svoj let na način da sletite tijekom dana. Na ovaj način jednostavnije ćete ostati budni i nadoknaditi vremensko razdoblje. Kao što smo rekli prije, tijelo bolje prihvaća ako ti dan traje dulje, nego ako ga pokušavate skratiti.

Ako je moguće, birajte letove s Airbusima A350 ili A380

Vjerujemo da niste baš toliko bogati da možete birati između aviona s kojim ćete letjeti, ali suhi zrak u avionima je jedan od glavnih uzročnika jet laga. Flote aviona se razlikuju, ali Airbusi A350 i A380 imaju najbolji sustav ovlaživanja zraka, što će uvelike doprinijeti zdravijem podnošenju duljih letova.

Pokušajte prelomiti svoj put

Ako je riječ o daljim destinacijama do kojih nema izravnih letova, svakako gledajte let koji ima barem 2 sata vremena između letova. Toliko vremena bi vam trebalo biti dovoljno da se vaš organizam lagano prilagodi novim vremenskim zonama.

Nemojte piti alkohol na letu ili tijekom presjedanja

Alkohol povećava dehidraciju, a uz suhi zrak u avionu, dehidracija je veliki uzročnik jet laga. Umjesto alkohola radije popijte vodu ili sok kako bi ostali dovoljno hidrirani.

Izbjegavajte tablete za spavanje

Uzimanje tablete za spavanje definitivno je loša ideja koja vam neće pomoći savladati jet lag, nego će još više zbuniti vaš, ionako iscrpljeni organizam. Radije si napravite čaj (ali ne zeleni) i vaše tijelo će se samo opustiti.

Izbjegavajte pića s puno kofeina

Pića koja sadrže puno kofeina, kao što su kava, kola ili energetska pića izbjegavajte na letovima. Takva pića će vas dodatno razbuditi i povećati dehidraciju zbog svog diuretetnog učinka, a podsjećamo da je dehidracija jedan od glavnih uzročnika jet laga.

Namjestite vaš sat na vrijeme koje je na destinaciji

Čim sjednete u avion, namjestite svoj sat sukladno vremenskoj zoni vaše destinacije. Ovo je metoda koja će nesvjesno utjecati na vašu psihu i smanjiti jet lag, jer će vam se tijelo nesvjesno prilagođavati vremenskoj zoni u koju putujete.

Uhvatite što više sunca je moguće

Pokušajte uhvatiti što više svjetlosti. Dnevno svjetlo pomaže vam da se osjećate bolje… i to je znanstveno dokazano. Prisjetite se samo polarnih područja u kojima preko zime noć traje po 22 sata - u njima su ljudi znatno depresivniji nego u ostatku svijeta.

Za kraj, čak i ako se pridržavate svih navedenih savjeta, nažalost, nitko vam ne može garantirati da nećete imati jet lag, ali zasigurno ćete smanjiti njegov utjecaj.