Putno osiguranje - što je to putno osiguranje?

Ljudi se često pitaju je li obvezno imati putno osiguranje prilikom putovanja? Odgovor je jednostavan - putno osiguranje u pravilu nije obvezno imati prilikom putovanja, ali svakako ga preporučamo. Štoviše, putno osiguranje je po nama i najvažnija stvar koju trebate imati na putovanju. Obzirom da putovanja često uključuju izlazak iz vaše dnevne rutine, tj. konzumacije hrane koja se razlikuje od vaših regularnih obroka, različita prometna pravila i prometne kulture građana drugih zemalja, a često čak i sportske aktivnosti, svakako preporučujemo ugovaranje putnog osiguranja prije puta. 

Nikad ne znate što se sve na putu može dogoditi, a već za cijenu jedne kave dnevno možete bezbrižno uživati na putovanju znajući da su troškovi vaše zdravstvene zaštite pokriveni u slučaju nesretnog slučaja. 

Putno osiguranje koje ugovarate može osim zdravstvene zaštite (bolesti, bolničkog liječenja) uključivati i zaštitu od odgovornosti (npr. izazivanje prometne nesreće), zaštitu osobne imovine (npr. gubitak prtljage ili krađa fotoaparata) ili troškova puta (npr. nadoknadu troška otkazivanja avionskog leta). Znači ukratko, putno osiguranje ne znači da možete pokriti eventualne troškove liječenja ili zdravstvene zaštite, već i ako vam upadne mobitel u more, možete dobiti nadoknadu troška, jer ste uplatili zaštitu osobne imovine na putu.

Europska kartica zdravstvenog osiguranja nije putno osiguranje!

Vrlo je bitno napomenuti da vaše zdravstveno osiguranje u zemlji u kojoj živite ne vrijedi u inozemstvu, tj. vaša osobna polica osiguranja najčešće ne pokriva zdravstvenu zaštitu u inozemstvu. Isto tako, Europska kartica zdravstvenog osiguranja (EKZO) na koju imate pravo od HZZO (Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje) ne pokriva u potpunosti sve troškove.

Više o Europskoj kartici zdravstvenog osiguranja (EKZO) saznajte ovdje.

Neki od razloga zašto ne bi trebali krenuti na put bez ugovorene police putnog osiguranja su sljedeći:

  1. Putno osiguranje pokriva troškove liječenja ako ste bolesni na putu i trebate posjetiti doktora
  2. Putno osiguranje pokriva troškove hitnog prijevoza u bolnicu (npr. helikopter ili brod)
  3. Putno osiguranje pokriva troškove prijevoza do vaše matične države, tj. vašeg doma u slučaju da je to potrebno
  4. Putno osiguranje pokriva troškove u slučaju invalidnosti ili smrtnog slučaja
  5. Putno osiguranje može pokrivati troškove ukradene osobne imovine (prtljaga, elektronika i sl.)
  6. Putno osiguranje može pokrivati troškove otkazivanja puta (npr. otkazivanje avionskog leta)
  7. Putno osiguranje jednostavno je ugovoriti i obnoviti (online za svega nekoliko minuta)
  8. Putno osiguranje je u pravilu povoljno i omogućuje bezbrižnost putovanja
  9. Putno osiguranje vam čuva leđa - u slučaju nesretnog slučaja, uštedjet ćete mnoštvo novca

Za svega nekoliko Eura dnevno, sigurni ste da nećete ostati bez novca na svome putovanju zbog podmirivanja troškova uzrokovanih nesretnim slučajem - bilo zdravstvenim ili imovinskim. Ipak, vjerujemo da svi znamo barem jednu osobu koja je imala nesretan slučaj na putovanju i stoga svakako ostajemo pri stavu da je bolje ugovoriti putno osiguranje i bezbrižno uživati u putovanju :)