Putno osiguranje jedna je od stvari o kojima putnici ne vole razmišljati, ali ipak moraju. Nitko od nas ne želi razmišljati o najgorim scenarijima u kojima će se ozljediti, nešto izgubiti ili na bilo koji način ugroziti svoju imovinu ili zdravlje, no takve stvari se jednostavno događaju i nikada nismo zaštićeni od toga.
Međutim, ovo je vrlo bitna tema koju putnici ne smiju nipošto zanemariti. Ako se nešto loše dogodi vama ili vašoj imovini, bolje je znati da će vam to vaše osiguranje nadoknaditi.
U svakom slučaju, bolje je čuti “Kupio sam putno osiguranje, a nije mi trebalo” nego “Nisam mislio da će izgubiti baš moj kofer” ili “Nisam mislio da će mi ukrasti mobitel na putovanju.”
Vjerujte, bolje je ugovoriti putno osiguranje i ne iskoristiti ga, nego ne ugovoriti putno osiguranje i žaliti, jer troškovi znaju biti abnormalni. U nastavku saznajte što sve može pokrivati putno osiguranje.
Kada vam netko spomene putno osiguranje, ovo je vjerojatno prva asocijacija koja vam padne na pamet. Iako su nesreće i ozbiljne bolesti na putovanjima rijetke, dobro je znati što će vam u tom slučaju osiguranje pokriti:
U slučaju iznimnih životnih opasnosti, hitna pomoć će vas najčešće prebaciti u najbližu bolnicu, ali u nekim slučajevima postoji mogućnost da vas prebacuju u matičnu državu, što iziskuje znatno više troškove.
Osim zdravstvenih problema kod kojih trebate pomoć liječnika, jedna od po mnogima najneugodnijih boli je zubobolja. Ponekad zub počne boliti baš u krivo vrijeme, a to krivo vrijeme može biti na vašem putovanju. Osnovni pregled zuba većinom nije pokriven, ali hitna intervencija u smislu hitnog liječenja zuba operacijskim zahvatom, injekcijama ili lijekovima u pravilu je pokrivena putnim osiguranjem.
Nitko ne želi da mu se to dogodi i nikada ne razmišlja o tome, i bolje, ali takve stvari se nažalost događaju te će se troškovi podmiriti, a u određenim slučajevima će se čak isplatiti i jednokratna naknada vašoj obitelji. Naime, ako je riječ o smrti uzrokovanom drogom, alkoholom, suicidom ili se zaključi da je smrt uzrokovalo kritično/loše stanje putnika prije samog putovanja, postoji mogućnost da ovaj dio ne bude pokriven od osiguranja.
Ako svojim djelovanjem uzrokujete zdravstvenu ili materijalnu štetu drugoj osobi, ta šteta može biti podmirena od strane osiguravajuće kuće ako ste ugovorili putno osiguranje s ovom opcijom. Ova vrsta pokrića u pravilu je opcionalna, a iznosi pokrića značajno variraju od 10.000 EUR do +100.000 EUR.
Ako vap let bude odgođen ili otkazan i dok to nije vašom krivicom, možete tražiti nadoknadu troškova. Vjerojatno ćete trebati osiguranju donijeti službenu potvrdu da je let odgođen ili otkazan, ali dobro je znati da će vam trošak biti nadoknađen.
Ako vam dođe do iznenadne promjene vašeg plana, možete otkazati svoj put. Međutim, ako nemate osiguranje od otkazivanja putovanja koje ste ugovorili s osiguranjem ili koje ste nadoplatili prilikom kupnje avionskih karata, možete izgubiti novac koji ste platili za avionsku kartu.
Isto tako, ako niste planirali otkazati svoj put, ali morate zbog zdravstvenih i drugih razloga, možete dobiti nadoknadu troška od osiguranja. Sve što trebate je službena potvrda kojom se dokazuje da zbog razumnog razloga niste mogali otputovati (npr. potvrda liječnika ili smrt bližnje osobe).
U slučaju da vam netko ukrade vašu putnu torbu na putovanju, osiguravajuća kuća će vam pokriti trošak za neke ili za sve stvari koje su bile u torbi. Najčešće su pokrića ograničena na trošak elektronike koja ti je ukradena (laptop, mobitel, tablet, pametni sat i sl.), no postoji mogućnost ugovaranja opsežnijeg pokrića. Osiguravajuća kuća će tražiti dokaz da vam je to uistinu ukradeno i vjerojatno će u obzir uzeti isključivo policijsko izvješće, tj. policijski zapisnik.
Ova vrsta osiguranja u pravilu pokriva i trošak izgubljene ili oštećene prtljage u prijevozu.
Većina putnih osiguranja pokriva trošak izgubljene ili oštećene elektroničke opreme, kao što su laptopi, kamere i mobilni telefoni. Ovo su u pravilu dodatne opcije osiguranja koje se dodatno naplaćuju prilikom osiguranja.
Iako se putna osiguranja razlikuju ovisno o osiguravajućim kućama, donosimo listu stvari koja najčešće nisu pokrivena u vašem osnovnom, ali i dodatnim osiguranjima:
Općenito govoreći, pokrića u putnim osiguranjima definirana su od strane osiguravajućih kuća te se stoga preporučuje da dobro proučite što vam vaše putno osiguranje pokriva. Isto tako, iznosi pokrića i opcije variraju ovisno o osiguravajućoj kući.
Saznajte gdje sve možete ugovoriti putno osiguranje u Hrvatskoj u našoj blog objavi.