Putujete u inozemstvo, obilazit ćete restorane i kafiće, ali niste sigurni u njihovu kulturu davanja napojnica? Čuli ste priču da je u Kini davanje napojnice uvreda za konobara, a s druge strane da je u Americi nepristojno ne ostaviti napojnicu? Ne brinite, od insider.com i Travel&Leisure sumiramo vodič za davanje napojnice u 20 država svijeta.
U većini restorana i kafića u SAD-u, osoblje prima značajno manju satnicu od prosjeka države, upravo iz razloga što je razvijena kultura davanja napojnice. Štoviše, u Sjedinjenim Američkim državama očekuje se da ćete konobaru ostaviti između 15-20% iznosa računa, što je postalo standard unazad zadnjih 20-ak godina.
Primjerice, napojnica koju je pristojno ostaviti konobaru ili konobarici za jednu kavu je 1 dolar, za bocu piva 2 dolara, a za koktel 3 dolara.
Kultura davanja napojnice veoma je slična onoj u Sjedinjenim Američkim državama. Međutim, za razliku od SAD-a gdje se već na računima ostavlja prazna linija za nadopisati iznos napojnice, u Kanadi nemaju takve račune, ali kod blagajne imaju posudice za napojnice.
Nemojte misliti da su te posudice tamo tek za jako dobro raspoložene klijente, već se očekuje da ćete u njih ubaciti napojnicu.
Kao i u mnogim drugim stvarima, Meksiko je preuzeo kulturu davanja napojnice od SAD-a. Tako možemo reći da se tamo očekuje ostavljanje napojnice u iznosu od 10-15%, odnosno 18-20% računa, ovisno o složenosti usluge koju ste naručili.
U Kostariki većina restorana i kafića već nadodaju 10% na iznos računa, odnosno uključe iznos napojnice u ukupan iznos računa. Ako želite ostaviti dodatan iznos konobaru, on će vam biti zahvalan na tome, ali budite svjestni da ste mu dali napojnicu već time što ste platili račun.
U Argentini konobari u restoranima i kafićima očekuju da im se ostavi 10-15% iznosa računa kao napojnica. Pritom, Travel&Leisure ističe kako preferiraju napojnicu u gotovini njihove valute.
U Brazilu je na ukupan iznos računa dodano već 10% naknade za učinjenu uslugu (napojnica), ali ako to nije jasno istaknuto na računu, očekuje se da ostavite 15% iznosa računa kao napojnicu za izvršenu uslugu.
U zemljama UK-a, trošak usluge u pravilu je uključen u trošak računa, tako da se čak i ne očekuje da ćete ostaviti napojnicu. Ako trošak usluge ili ‘service charge’ nije jasno istaknut na računu, možete dati 15% iznosa računa kao napojnicu.
Isto kao i u zemljama UK-a, napojnica je već uključena u ukupan račun, ali dodatna napojnica je dobrodošla… makar i 1 Euro.
Napojnica je već uključena u ukupan račun, ali kod njih kultura davanja napojnice nalaže da je pristojno zaokružiti račun. Primjerice, ako vam je račun 28.52 Eura, očekivat će da račun zaokružite na 30 Eura.
Napojnica nije potrebna i na nju ne gledaju kao nešto što bi im trebali ostaviti. Naime, u luksuznim restoranima španjolski konobari ipak očekuju barem 10% napojnice na ukupan iznos računa.
U Izraelu je napojnica već zaračunata u ukupan iznos računa, ali nepisano pravilo je da se po jednoj osobi ostavi 1 izraelski šekel. Znači, ako vas ide 6 na večeru, očekuju 6 šekela napojnice, što je nešto manje od 2€.
U potpunosti su usvojili kulturu davanja napojnica od Sjedinjenih Američkih država te možemo reći da je dovoljno samo da se toga pridržavate i nećete razočarati konobara.
Davanje napojnice u Indiji dosta je kompleksno. Naime, u većini regija na napojnice ne gledaju pozitivno, štoviše, u nekim regijama je to uvreda za konobara. Međutim, ako je na računu napisano da je napojnica dobrodošla, tada je 10% iznosa računa pristojna svota napojnice.
Kao što piše na početku članka, davanje napojnice u Kini smatra se uvredom za konobara. Međutim, posljednjih godina se Kina značajno globalizirala i sve je veći broj restorana gdje se davanje napojnica prakticira. Preporuka je da se još uvijek ne daju napojnice, osim ako nije napisano da je napojnica dobrodošla, kao i u Indiji.
Konobari u Japanu ne očekuju napojice, a ako se odlučite ostaviti novac na stolu ili ga date konobaru, to će se smatrati iznimno nepristojnim djelom.
Davanje napojnice u Tajlandu se ne očekuje, ali zaokruživanje iznosa računa je dobrodošlo. Slično kao i u Hrvatskoj.
U Vijetnamu se očekuje 5-10% napojnice na ukupan iznos računa i to je već postalo pravilo prilikom plaćanja računa. Izostavljanje napojnice smatra se uvredom.
U Egiptu su iznosi napojnica već zaračunati u iznos ukupnog računa, međutim ako se odlučite dodati još 5-10% iznosa kao napojnicu, konobari će vas pozdraviti sa osmjehom.
U JAR-u je u glavnim gradovima iznos napojnice već uračunat u iznos ukupnog računa. Međutim, ako iz računa nije vidljiv iznos napojnice, pristojno je ostaviti 10-15% iznosa kao napojnicu.
Zbog viših plaća koje dobivaju konobari u restoranima i kafićima u Australiji, od gostiju se ne očekuje davanje napojnica. Međutim, ako gosti baš inzistiraju na davanju napojnice, australski konobari će to znati cijeniti.
U pojedinim restoranima i kafićima, iznos napojnice uključen je u cijenu. Međutim, to često nije slučaj pa se od gosta očekuje da provjeri je li iznos napojnice već uračunat u iznos ukupnog računa, a ako nije, 10-15% iznosa računa smatra se pristojnom napojnicom.
Kao i u većini svijeta, u Mađarskoj je pristojno ostaviti 10-15% iznosa računa za napojnicu konobaru za pruženu uslugu.
Davanje napojnice u Rusiji oduvijek je bilo svojevoljno, ali izrazito cijenjeno. Obzirom da je i Rusija podlegla globalizaciji, 10-15% napojnice nepisano je pravilo prilikom posjeta restoranima ili kafićima.
U pojedinim gradovima, kao što je Amsterdam, sukladno zakonu napojnice moraju biti uključene u ukupan iznos računa. Gosti dodatno najčešće zaokružuju iznose, što konobari iznimno cijene