8 stvari koje treba izbjegavati u zračnoj luci

Vjerujemo da se često nađete u situaciji da ste na aerodromu, prolazite kraj duty-free trgovine i pogled vam privlači mnoštvo lijepih stvari. Znamo kako vam je :)

U takvim situacijama nerijetko potežete za svojim novčanikom ne bi li kupili nešto. Kako bi izbjegli takve situacije (ili ih barem smanjili), donosimo vam pregled 8 stvari koje uz dobro planiranje možete nabaviti unaprijed po povoljnijoj cijeni i koje ćete na aerodromu zaobići uz osmijeh.

Mjenjačnice novca

Mjenjačnice novca prva su stvar koju ćete ugledati kada izađete u čekaonicu aerodroma. I to mnoštvo njih. Međutim, tečajevi koji se nude za zamjenu deviza za domaću valutu su iznimno nepovoljni i predlažemo da izbjegavaš mijenjanje novca u mjenjačnicama na aerodromima.

Bolja solucija za dobivanje domaće valute je korištenje bankomata. Banke uzimaju sigurno manje provizije, a ako imate Revolut, Wise ili neku drugu pre-paid karticu, svakako koristite nju, jer te aplikacije u pravilu ne naplaćuju naknadu za podizanje gotovine s bankomata do određenog iznosa. Kojeg, provjerite u svojoj aplikaciji.

Voda u boci

Bez obzira idete li tek na svoje putovanje, ili se vraćate doma, na aerodromu ćete zateći veći broj vending aparata s vodom i ostalim napitcima, većinom poslije sigurnosne kontrole. Razlog tomu je što većina putnika još uvijek ne zna da mogu ponijeti praznu bočicu i napuniti je vodom nakon prolaska sigurnosne kontrole. Voda na ovim aparatima je skupa i ne predstavlja dobar izbor.

Bolja opcija je ponijeti vlastitu bočicu, ali pripazite da ona bude prazna prilikom prolaska kroz sigurnosnu kontrolu (da u njoj nema tekućine) kako vam ju ne bi uzeli. Nakon prolaska sigurnosne kontrole, bočicu jednostavno napunite vodom u prvom toaletu, jer u zračnim lukama svi toaleti imaju pitku vodu. Štoviše, iz našeg iskustva uvijek je pitka, čak i ako si u Kini ili Japanu koji imaju problem s pitkom vodom.

Suveniri

Zbog viška vremena koje vam preostaje prije leta, često lutate po duty-free trgovinama i gledate što kupiti. Izbjegnite suvenire, koliko god oni lijepo izgledali. U trgovinama na aerodromima većinom imaju najveći izbor suvenira koje prije niste mogli vidjeti, ali cijene su prilično paprenije nego bilo gdje dalje.

Prijedlog je da prije samog puta razmislite (ili popišete) kome sve planirate ponijeti suvenir (magnet, čašu, pepeljaru i sl.) te isto kupite u samoj destinaciji, a ne na aerodromu. Oduzet će vam jednako vremena, a uštedjet ćete nešto novca kojeg sigurno možete pametnije iskoristiti.

Jastuci za napuhavanje

Neizostavna stavka svake trgovine na aerodromu su jastuci za vrat na napuhavanje. Raznih oblika i dizajna definitivno su stvar koja privlači pozornost, ali cijenom su puno skuplji nego u bilo kojoj drugoj trgovini izvan zračne luke. Razlog tome je što ga putnici najčešće koriste za spavanje u avionu, a stoga i trgovine iskorištavaju tu situaciju i povećavaju cijenu.

Naručiti ga možete preko internet stranica Aliexpress, Wish ili Temu za nešto više od 2 eura, a na aerodromu bi ga platili 10 i više eura.

Hrana u restoranima

Nakon sigurnosne kontrole, na većini aerodroma u svijetu nalaze se restorani - od McDonald’sa do luksuznih restorana. Međutim, cijene u svim restoranima su iznimno skupe. Razlog tome je što restorani plaćaju visoku cijenu najma prostora zračnim lukama i tu razliku moraju nadoknaditi prelijevanjem cijene na korisnike.

Bez brige, hrana može proći sigurnosnu kontrolu te vam stoga predlažemo da ponesete svoju hranu od doma - sendvič, krekere ili slično.

WiFi

Često aerodromi imaju svoje WiFi mreže koje omogućuju spajanje na internet po manjim brzinama i automatski se odspoje svakih 15 minuta, nakon čega se ponovno moraš spojiti na mrežu i započeti novih 15 minuta surfanja. Naravno, isti aerodromi nude i plaćenu opciju WiFi mreže koja nudi veće brzine i ne odspoje se za 15 minuta. Nemojte to kupovati, jer je skupo i beskorisno.

Bolja opcija je potražiti neki kafić na terminalu i sjesti u njega na kavu, jer oni u pravilu imaju besplatan WiFi. Sigurno je povoljnija opcija čak i ako ćete morati platiti piće. Ako pak ne želite plaćati kavu i sjediti u kafiću, privucite se negdje blizu kafića kako bi uhvatili WiFi signal kafića. ;)

Kupnja časopisa na aerodromu

Prema nekim usporedbama cijene, časopisi znaju biti i dvostruko skuplji u trgovinama zračne luke u odnosu na trgovine izvan nje te se stoga ne predlaže kupnja časopisa na aerodromu, ma koliko vam bilo dosadno.

Ako već unaprijed niste kupili časopise za vaš put, predlažemo da pokušate pročitati vijesti na svom mobitelu ili tabletu, poslušate neku glazbu ili pogledate zanimljiv spot, seriju ili film. Još jedna odlična opcija je Amazon Kindle, o čemu smo već pisali u našem članku zašto je Amazon Kindle savršeni suputnik.

Parking

Svi koji su ikada putovali mogli su primjetiti da je parkiranje na aerodromima užasno skupo. Zbog nužnosti, aerodromi iskorištavaju svoj položaj i čine naplatu parkinga važnim izvorom svojih prihoda postavljajući visoke cijene parkinga.

Ovo možete izbjeći na način da potražite privatna parkirališta koja se nude blizu aerodroma, a od kojih će vas vlasnik parkirališta prevesti shuttle busom ili da razmotrite opciju uzimanja taksija, Ubera ili Bolta do aerodroma. Zasigurno ćete uštedjeti novac.